Pomáham ľudom pochopiť ich vlastné zdravie, vďaka nezávislým genetickým konzultáciám a na mieru vypracovaným analýzam.

Dominika Valent Raffajová

S genetikou som sa stretávala odmalička, mám totiž mladšieho brata s Downovým syndrómom. Keď som sa na strednej dôkladne oboznámila s genetikou vedela som, že presne tomuto sa chcem venovať. Aj vďaka tomu, že mám rodičov pediatrov, som odjakživa chcela pomáhať ľudom. Štyri roky som strávila štúdiom molekulárnej genetiky na jednej z top 20 univerzít sveta - The University of Edinburgh, kde som v lete 2017 skončila s titulom BSc. (Hons) Molecular Genetics. Následne som s nadšením pokračovala v štúdiu vo Veľkej Británii a na University of Nottingham som nielen získala titul MSc. Molecular Genetics & Diagnostics, ale aj bola ocenená ako najlepšia študentka z ročníka. 


Počas môjho vysokoškolského štúdia som absolvovala rôzne stáže a projekty, doma na Slovensku, ako aj v Británii. Stážovala som na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici a taktiež na Ústave lekárskej biológie, genetiky a klinickej genetiky LF UK a UNB, kde som nasledujúce leto aj pracovala na vlastnom 8-týždňovom projekte, zameranom na ľudí s Downovým syndrómom. 

Vo Veľkej Británií som absolvovala stáže v oblasti genetického poradenstva cez NHS (Britská národná zdravotnícka služba) a to z pohľadu genetických poradcov, ako aj z pohľadu genetického lekára. Práve táto skúsenosť ma utvrdila v tom, aké potrebné je mať takéto služby dostupné aj u nás na Slovensku. 


Genetika je všade naokolo. Od momentu, keď som sa rozhodla ju ísť študovať som vedela, že ju chcem vedieť priblížiť každému. Na Slovensku, na rozdiel od mnohých iných krajín, nemáme nezávislých genetických poradcov. Sama som bola pritom, ako v prípade narodenia dieťatka s genetickou poruchou bolo náročné promptné zastihnutie lekára klinickej genetiky, ktorý by mohol rodičom dôkladne vysvetliť situáciu. Na základe takýchto skúseností som sa rozhodla založiť firmu s týmto zameraním. Verím, že moje služby budú nápomocné nejednému z vás, či už pôjde o konzultácie spojené s genetickým testovaním počas tehotenstva, alebo kvôli pozitívnej rodinnej anamnéze, alebo o komerčné testovanie pôvodu, prípadne testovanie rôznych vrodených vlôh alebo čŕt. 


Počas môjho štúdia v zahraničí som sa naučila kriticky pristupovať k informáciám, ktoré mi niekto podáva, a práve preto som bola neraz prekvapená z toho ako rôzni odborníci majú odlišné názory na tú istú vec. Začala som sa s tým často stretávať najmä počas tehotenstva a následne v spojení so starostlivosťou o deti. Môžeme sa s tým stretnúť kedykoľvek počas bežného života. Myslím si, že každý by mal mať možnosť dozvedieť sa objektívne empirické fakty, o ktoré sa tieto doporučenia opierajú, aj napriek tomu, že sa môžu líšiť od krajiny ku krajine, ako aj od jedného lekára k druhému. Verím, že odborná analýza v oblasti zdravotníctva a biológie vypracovaná pre vás priamo na mieru, vám môže pomôcť sa lepšie rozhodnúť, či už sa bude jednať o časovanie začatia prikrmovania detí alebo o to, aká dezinfekcia, je naozaj účinná. 


Vyrastala som v Banskej Bystrici a po štúdiu vo Veľkej Británií momentálne bývam s dcérkou a psom v Bratislave. Vo voľnom čase sa venujem písaniu blogov, popularizácii vedy na Instagrame. V čase koronakrízy som poskytla rozhovory pre Denník N a najmama.sk na tému SARS-CoV-2 a deti. Bola som hosťkou v Talkshow na Vlne s Didianou.

V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o mojich službách v oblasti genetického poradenstva alebo odborných analýz stačí kliknúť na príslušnú ikonu.